קבלו את האמת

תשובות לשאלות נפוצות

מאת: דודי אהרוני

מאות אלפי אנשים מכל קצות החברה נוגעים בקבלה בדרך זו או אחרת, ועדיין לא מעט אמונות שגויות ומעטה מסתורין אופפים את החכמה הזו כבר אלפי שנים. החלטנו לעשות לכם סדר בדברים ולנפץ כמה מיתוסים שהתרגלתם לחיות איתם בלי לשאול למה

למרות שבשנים האחרונות אנשים רבים, חילוניים, דתיים, מהארץ ומהעולם, מצאו עניין רב בקבלה כדרך מעמיקה לקבלת החלטות נכונות ולניהול תהליכים ואף התנהלות יומיומית באופן אפקטיבי יותר, עדיין ישנן מספר אמונות שגויות בנוגע למהי חכמת הקבלה, מה מקורה ומה תפקידה בחיים המודרניים. בשורות הבאות נמנה את הבולטות שבהן ונשפוך אור על הקשר, אם קיים כזה, בינן לבין האמת.

"הקבלה היא דת?"

לא, היא לא. אומנם עקרונות הקבלה המקוריים יושמו לראשונה בתקופת אברהם, בקרב קבוצה קטנה שנקראת "עם ישראל", והיא המקור לדת היהודית שתיווסד שנים רבות לאחר מכן, אבל הקבלה אינה כובלת אותנו לקיום מנהגים כלשהם, ואינה מחייבת אותנו לפעול על פי הלכה מסוימת. להיפך, חכמת הקבלה מלמדת אותנו לפעול בהתאם לחוקיות של הטבע, או בשפה עכשווית: "לחיות נכון". הקבלה עוזרת לנו לגלות את המשמעות של מה שאנחנו עושים ואת תכלית חיינו, והיא אינה מתערבת באורח החיים שבחרנו. זו הסיבה לכך שתפגשו בכנס חילונים, מסורתיים ואפילו תלמידים שאינם יהודים.

"קבלה זו מיסטיקה?"

בחכמת הקבלה האותנטית אין מיסטיקה, נומרולוגיה, קמעות וניסים, מגיה וכישופים, חוטים אדומים, מים קדושים, קלפים, אסטרולוגיה ועוד. כלל ברזל אצל כל חכמי הקבלה: "כל מה שלא נשיג, לא נגדירהו בשם ומילה" ("כתבי בעל הסולם"). כלומר, כל מה שלא מוכח במציאות שלנו, לא ניאחז בו אלא כאשר יתברר כממשי.

"האם הקבלה היא אמונה?"

הקבלה אינה מבקשת מאיתנו להאמין במשהו שלא ניתן להעמידו למבחן. להיפך, היא פורשת בפנינו מארג שלם של ידע, של בחינה עצמית ושל היכרות מעמיקה עם דפוסי ההתנהגות האנושית. הקבלה מאפשרת לנו לשאול שאלות, להעלות ספקות ואינה מתייחסת לדברים כ"נתונים מלמעלה". בפועל, חכמת הקבלה היא מדע שחוקר את הכוח הכללי שמניע את הטבע, כולל החלקים הנסתרים מאיתנו.

"כל אחד יכול ללמוד קבלה? האם צריך רקע קודם? לא משתגעים מזה?"

חכמת הקבלה לא עוסקת במאגיות או באנרגיות למיניהן, אלא היא מסבירה בצורה רציונלית שלכל בעיות העולם, ובכללן כלכלה, בריאות, חינוך, זוגיות, ביטחון, אקולוגיה ועוד, יש שורש אחד והוא האגואיזם – גורם שמפריע לנו ביצירת מערכות קשרים תקינות בכל תחומי החיים. חכמת הקבלה מכונה גם חכמת החיבור, והיא מציעה לנו כלים ליצירת מערכת קשרים טובה ונכונה בין אדם לחברו.

"הקבלה היא חכמה עתיקה. מה לה ולחיים שלי?"

חכמת הקבלה היא הדרך לקבל משמעות בדור שברגע אחד מחפש סיפוק מיידי וברגע הבא צולל לתחושת ריקנות. הקבלה מסייעת לנו להבין כיצד לתעל את החידושים הטכנולוגיים ואת הטרנדים החברתיים כדי לחיות חיים טובים ומספקים יותר. המערכות המודרניות שבנינו עד היום נוצרו על בסיס אגואיסטי ועיקרון אחד משותף לכולן: להרוויח כמה שיותר מבלי להתחשב באחרים. לכן מערכות חיינו נקלעות היום למשבר: התא המשפחתי מתפרק, מערכת החינוך אינה מותאמת לדור החדש, הכלכלה מתפוררת, האיזון האקולוגי הופר, ועוד. לכן, חכמת הקבלה טוענת שעלינו להכיר את החוקים על פיהם מתנהלת המציאות, כדי לשפר את המצב ולחיות בהרמוניה.

"המקובלים הם אנשים בעלי כוחות נסתרים?"

מקובל הוא אדם כמוני וכמוכם שהרגיש דחף לחפש תשובות לשאלות מהותיות בנוגע לחייו. הוא אדם שעובד לפרנסתו, לומד ומחויב למלא את חובותיו למשפחתו ולמדינה, כמו כל אזרח ואדם אחר. אך בדומה לחוקר באקדמיה שמתעמק בשאלת מחקר ובמציאת כלים שיסבירו אותה, כך נובר המקובל בכתבים שחוקרי אמת העמיקו בהם דורות שלמים. המקובל הוא מי שרכש יכולות להבין טוב יותר את המערכת שבה אנו חיים ואת חוקי הטבע שמפעילים אותה. לאחר שהגיע להבנה עמוקה של המציאות הוא מפיץ את הידע הלאה.

בואו לשמוע את האמת בערב מרתק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *